No menu items!
Ballina KRYESORE Kelmendi: Po i verifikojmë informatat, me ndeshjen Trepça’89 – Llapi po merret...

Kelmendi: Po i verifikojmë informatat, me ndeshjen Trepça’89 – Llapi po merret Prokuroria e Gjykatës Themelore në Mitrovicë

Kryetari i Këshillit për Parandalimin e Dhunës dhe Dukurive Negative në Sport, Besim Kelmendi ka folur rreth zërave për kurdisjen e ndeshjes së javës së 31-të të Ipko Superligës, Trepça’89 – Llapi (5:4). Ai ka thënë se ky këshill është duke i mbledhur të gjitha informatat, jo vetëm nga kjo ndeshje por edhe nga të gjitha ndeshjet e tjera.
“Ne jemi në përcjellje të çdo ndeshje. Këshilli që e kryesoj është duke e përcjellë secilën ndeshje dhe po mbledh çdo informacion që vjen për kurdisje apo sjellje tjetër që është në kundërshtim me ligjin. Të gjitha këto pastaj i përcjellim tek prokurorët kompetent, më saktësisht tek Prokuroria e Gjykatës Themelore në Mitrovicë sa i përket këtij rasti”, ka thënë prokurori Besim Kelmendi për Klan Kosova, transmeton Futbolli.info.
Ai ka thënë se ende nuk ka hetim, por procesi është në verifikim të informatave. “Njëherë jemi në proces të mbledhjes dhe verifikimit të informatave. Nëse ato i plotësojnë kriteret për procedurë parapenale dhe nëse nga këto hetime del se dikush ka kryer vepër penale dhe ka kurdisur ndeshje mund të ketë arrestime dhe intervistime. Dënimet për kurdisje janë shumë serioze. Nëse përfitimi nga kurdisja është më e vogël se 5 mijë euro dënimi është me gjobë dhe 3 vite burg, por nëse përfitimet e njerëzve që trukojnë ndeshjen janë mbi 5 mijë deri 15 mijë euro dënimi është me gjobë dhe deri në 8 vite burg, derisa nëse përfitimet janë mbi 15 mijë euro dënimi është me gjobë dhe deri në 10 vite burg”, është shprehur Kelmendi.
Ai ka bërë të ditur se edhe vitin e kaluar ka pasur një ndeshje që është hetuar nga Prokuroria e Mitrovicës dhe shumë shpejt pritet të vendosë gjykata për atë rast, teksa ka garantuar se prokuroria secilin rast do të bëjë çmos për të zbardhur dhe për t’i dënuar ata që bëjnë vepra penale me kurdisje të ndeshjeve dhe e prishin imazhin e futbollit.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Drenica vazhdon të përforcohet

Drenica bën merkato sërish në Shqipëri. Pasi mori Donald Rapon nga Laçi, Behar Ramadanin nga Vllaznia dhe Dionis Çikanin...

Puthi stemën e Juventusit, Vidal ka një shpjegim për tifozët e Interit

Mesfushori i Interit, Arturo Vidal, ishte në qendër të vëmendjes mbrëmjen e djeshme në derbin e Italisë. Kiliani përveç se shënoi golin...

Revolucion total te Interi, ndryshohet emri dhe logo e klubit!

Në shtëpinë e Interit do të ndodhë një revolucion i pabesueshëm dhe total.Në pritje për t’u kuptuar se cfarë do të ndodhë...

Chiellini: Interi na dominoi plotësisht

Mbrojtësi i Juventusit, Giorgio Chiellini ka folur për betejën e humbur ndaj Interit me rezultat 2-0 ku skuadra e Antonio Contes e...

Recent Comments