No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Leeds United rikthehet në Premier League

Leeds United rikthehet në Premier League

Pas 16 vitesh mungesë, Leeds United rikthehet në Premier League. Në fakt, ngjitja në elitën e futbollit anglez u zyrtarizua pa qenë nevoja që skuadra e drejtuar nga argjentinasi Marcelo Bielsa të zbriste në fushë. Skuadra e vendin të dytë në Championship, West Bromwich Albion, u mposht 2-1 në fushën e Huddersfieldit në ndeshjen hapëse të javës së parafundit, me Leedsin që siguron një nga dy vendet e para edhe nëse do t’i humbasë dy takimet e fundit.

Kujtojmë që Leeds është një emër i rëndësishëm i futbollit anglez, pas ka mundur të shpallet kampion i elitës në tri raste 1969, 1974 e 1992, si dhe ka luajtur në finalen e Ligës së Kampionëve në vitin 1975, ku humbi përballë Bayernit të emrave të mëdhenj si Maier, Beckenbauer dhe Mueller.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Disiplinori fton klubet borxhli në takim me lojtarët

Komisioni disiplinor i shkallës së parë në përbërje; Met Çeku – kryetar dhe Dukagjin Zefi, Luan Salihu, Avni Shala dhe Bekim Behrami...

Munishi: Shumë njerëz investuan që unë të largohem nga Ballkani

Trajneri i spikatur kosovar, Ismet Munishi ka folur për shkarkimin e tij nga klubi portokallezi nga Suhareka. “Shkarkimi im nga Ballkani? Shumë...

Huar Morina: E dinim fuqinë e Barçës, ishte ndeshje historike për gjithë Kosovën!

Trajneri i Prishtinës, Huar Morina ka folur në konferencë për media pas përfundimit të ndeshjes së Ligës së Kampionëve ndaj Barcelonës.

Morata: Ronaldon e njoh shumë mirë, Lukakut i kërkoj bluzën pas ndeshjes

Në maj të 2015-ës Alvaro Morata vendoste fatin e ndeshjes Inter-Juventus në “San Siro” dhe më pas festonte me një palë syze...

Recent Comments