No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR Benzema, gjeniu “i padukshëm”!

Benzema, gjeniu “i padukshëm”!

Të gjithë e njohim Benzema, një nga sulmuesit më të mirë në botë për më shumë se 10 vjet, si një lojtar i plotë, i aftë të shënojë në një mijë mënyra të ndryshme, por edhe të ndikojë në fazën sulmuese të Real Madrid me lëvizjet e tij, kërkuar thellësi për të thyer mbrojtjet kundërshtare apo lëvizur në linjë horizontale në gjithë frontin.

Ramos e Benzema provano il rigore di... seconda ma il giochino non ...

Sidoqoftë, asgjë nuk e përmbledh madhësinë dhe peshën e tij. Eshtë prekja e topit ajo që bën diferencën te francezi. Ylli i Realit ka një “pastrim” teknik (term) që i lejon të manipulojë mbrojtësin kundërshtar nga prekja e parë: mund ta përkëdhelë topin para tij me të brendshme dhe të jashtme për të tërhequr presionin, por ai mund ta fshehë gjithashtu apo kërcënojë portën.

Kundërshtarët e dinë që nuk mund të rrezikojnë asgjë kur francezi ka topin në këmbë. Benzema pëlqen të gjejë zgjidhje të ndryshme sepse “ka zgjidhje të ndryshme”.

Video) Karim Benzema tucks home controversial penalty to put Real ...

Ai ka një njohuri enciklopedike për futbollin, së pari rritur në fushat e Lyonit, më pas në akademinë e Lyonit dhe më në fund luan për më shumë se një dekadë në Real Madrid, ku gjeti disa nga shokët dhe trajnerët më të mirë në botë që e lejuan të zhvillohej në çdo aspekt!

Shpirti i tij si një “rafinues” i lejon të jetë i dobishëm për Real Madrid në shumë situata të ndryshme: Benzema mund ta porosisë ekipin në fushë, të zgjedhë atë që është më mirë. Të gjithë mund të përpiqen të bëjnë gjënë e parë që ju vjen në mendje me iluzionin se, duke luajtur topin shpejt, mund të ndihmohet manovra, por nuk është e mjaftueshme të shihet. Duhet bërë dhe pikë!

Asombrosa jugada de benzema vs 3 jugadores del Atletico - 2017 ...

Merrni për shembull aksionin më të famshëm të karrierës së tij te Real Madrid, kur ai dribloi të gjithë linjën mbrojtëse të ekipit më të vëmendshëm për rendin dhe ekuilibrin taktik të historisë së fundit të Ligës së Kampionëve, gjatë ndeshjes së kthimit të gjysmëfinales së Champions League 2016/17 kundër Atletico Madrid.

Me skuadrën në disavantazh prej dy golash, pas një tjetër lëvizje për të thirrur qendrën e mbrojtjes dhe për të lënë hapësirë ​​për shokët e tij në qendër të fushës, Benzema merr topin në anën e zonës së penalltisë.

Duke parë që nuk kishte njeri, shkon drejt këndit dhe mendon të vonojë aksionin.

Për ta bërë këtë, ai fillimisht duhet të mbrojë topin nga sulmi i Savic dhe  dublimi i Godin: në këtë pikë ka vetëm një rrugëdalje! Një driblim fantastik mes dy lojtarëve të Atletico Madrid dhe inkursion drejt zonës, ku ia kalon topin mes këmbëve të Gimenez.

Më pas, asist për Kroos që e dërgon në rrjetë me lehtësi! Në të vërtetë, veprimi i Benzema mund të mblidhet nga një këndvështrim statistikor si një driblim i suksesshëm dhe një kalim kyç, ai që çon në gjuajtjen e Kroos, por asgjë më shumë.

Nga numrat me të cilët normalisht flasim për sulmuesit në fund të sezonit (gola dhe asistime) asgjë nuk mbetet. Megjithatë, ky është aksioni që e çon Real Madridin në finale (i cili kishte fituar 3-0 në ndeshjen e parë, por që ishte nën 2-0 në kohën e golit) dhe mbetet më i njohuri i karrierës së tij, edhe sepse është ai që përshkruan më së miri aftësinë pothuajse të mbinatyrshme të Benzema për të qenë elegante dhe praktike në të njëjtën kohë.

Nuk është rastësi që edhe aksioni më i rëndësishëm deri më tani i sezonit të tij është disi i ngjashëm. Një krosim i gjatë nga Marcelo drejt zonës së penalltisë, Sergio Ramos është i pari që arrin, goditja e tij me kokë është e lartë dhe e ngadaltë dhe drejt Benzema, që në pamundësi për t’u kthyer dhe godasë, kontrollon topin dhe me thembër pason për Casemiro që brenda realizon.

Përpara mikrofonave, Benzema e shpjegon veprimin si një manifestim normal i talentit të tij: “Mund të bëj gjëra. E shoh futbollin në këtë mënyrë, e dija se do të vinte pas meje Casemiro”.

Në vend të kësaj, Casemiro zbulon atë që televizioni nuk tregon, domethënë që Benzema nuk e kishte parë prerjen e tij, por e kishte dëgjuar zërin e tij: “Duke ditur si luan, me cilësinë me të cilën luan, ne jemi mësuar me të. Ai më dëgjoi”. As Zidane nuk u befasua veçanërisht: “Përkundrazi, ai është një lojtar që shpik gjërat në fushë. Kontrolli, goditja e thembra”.

Fjalët e Benzema, megjithatë, gjithmonë kanë një kokë hakmarrjeje, sepse nëse të gjithë tani janë të gatshëm ta njohin pa diskutim vendin e tyre mes lojtarëve më të mirë në botë, nuk ndodh sepse me kalimin e kohës futbolli i Benzema ka pushtuar me të vërtetë të gjithë, por sepse në në dy sezonet e fundit, kontributi i tij në drejtim ambicjeve dhe arritjes së qëllimit nuk është më i diskutueshëm:

“Meqë kampionët duhet të pranojnë për prakticitetin e talentit të tyre, duhet të them se ishin vetëm numrat (golat që ia vlejnë pikët), dhe jo loja e tij inteligjente dhe e rafinuar, ajo që gjeneroi njohjen e përgjithshme”.

Kështu shkruajti Valdano për Benzema në librin e tij “Lojë e pafundme”. Karriera e Benzema në Real Madrid ka kaluar disa faza në marrëdhëniet e tij me opinionin publik të Madridit, negativ sa herë që numri i golave ​​ka qenë i ulët. Ky ishte faji i tij në Spanjë, ndërsa në Francë u kritikua mbi të gjitha për problemet në fushë.

Benzema ka deklaruar vazhdimisht se loja e tij nuk është e lidhur ekskluzivisht me golin, pavarësisht numrit 9 pas fanellës dhe pozicionit në fushë si sulmues qendror i Real Madrid për më shumë se dhjetë vjet.

Benzema: Real Madrid striker agrees contract extension - AS.com

Edhe para mikrofonave në konferencën për shtyp për rinovimin e kontratës që ishte në fund. Ishte koha e kritikave të tifozëve. Përgjigjia e francezit ishte e përpiktë:

“Kjo varet nga mënyra se si e shihni futbollin. Një sulmues nuk është vetëm goli, ai duhet të marrë pjesë, të krijojë hapësira, të ndihmojë … Unë e kuptoj kritikën, por kam edhe një vizion tjetër të futbollit. Dua të shënoj më shumë, natyrisht, por gjëja e rëndësishme është skuadra dhe diçka tjetër duhet të bëhet. Një sulmues modern duhet të dijë të driblojë, të lëvizë pa top, të shënojë dhe të ndihmojë”.

Kjo justifikon natyrën e tij si sulmues që luan dhe luan, në krahasim me dimensionin klasik të finalizuesit është një temë që e ka shoqëruar gjithmonë.

Idhulli i tij si fëmijë ishte Ronaldo Fenomeni dhe në mënyrë paradoksale ai shumë shpesh harron aftësinë për të luajtur larg zonës së penalltisë, ndërsa ne kujtojmë një mori golash kur braziliani driblonte të gjithë, përfshirë portierin.

Infinite Madrid on Twitter: "Benzema: "Striker? It's not just ...

Ronaldo ishte një sulmues i plotë dhe është me atë lojë që Benzema u rrit. Megjithatë, në dokumentarin e tij “Le K Benzema”, për shembull, ekziston një skenë në të cilën ai bisedon me babanë e tij ndërsa ata shëtisin nëpër qendrën sportive Lyon. Benzema thotë se prindërit e shokëve të tij qëndruan prapa kufirit, ndërsa babai pozicionohej gjithmonë pas portës së kundërshtarit: “Unë erdha në të gjitha ndeshjet. E vetmja gjë që thashë ishte se duhet të shënosh, asgjë më shumë. Vitet e fundit, babai i tij ka filluar ta komplimentojë atë. Benzema e sheh futbollin jashtë kanoneve klasike të rolit të tij, por në të njëjtën kohë ai gjithmonë ka jetuar me presionin e jashtëm për të pasur nevojë, kryesisht të shënojë gola.

Florentino Pérez presents Benzema with a shirt to mark his 350th ...

Kjo përplasje perceptimesh pothuajse ka çuar në ndarjen midis lojtarit dhe mjedisit. Rinovimi i kontratës me Real Madrid ishte një hap më i ndërlikuar sesa na dukej nga jashtë.

Në verën e vitit 2017, njësoj si aksioni kundër Atletico për shembull, lëvizja te Arsenal dukej se ishte bërë, mbase i lodhur nga diskutimet e shumta për aftësinë e tij si finalizues.

As fjalët e Zidane nuk e kishin bindur atë të qëndronte në Real Madrid, i cili sapo kishte fituar Champions e dytë radhazi. Duhet thënë që Zidane e ka mbrojtur gjithmonë hapur edhe dukej vetëm shpatulla e Cristiano Ronaldos: “Nuk kam pse t’i bind njerëzit. Ka nga ata që e njohin futbollin dhe e dinë që Karim është shumë i fortë”, tha Zizu.

Benzema kishte fituar gjithçka me Real Madrid dhe një ndryshim dukej pothuajse i natyrshëm edhe për “galaktikët”. Në këtë kuptim, thashethemet për një interes për Leëandoëski, i cili padyshim do të çonte në lamtumirën e tij, nuk ishin aq të pabaza.

Getafe-Real Madrid: Ronaldo e Benzema regalano i tre punti ai blancos

Nga sa dihet, babai, një figurë jo gjithmonë në pamje, por që ka pasur dhe vazhdon të ketë një ndikim të madh, luajti një rol vendimtar në sjelljen e Benzema për të zgjedhur të qëndrojë. Hafid Benzema i tha një shprehje: “Nëse vërtet mendon se je sulmuesi më i mirë në botë, qëndro në ekipin më të mirë në botë dhe tregoje!”

Pavarësisht nëse është e vërtetë apo jo, ajo që është e sigurt është se kulmi i karrierës së Benzema erdhi menjëherë pas asaj vere dhe atij rinovimi.

Vetëm kur ai pranoi rolin e tij përfundimtar (në sezonin vijues, 2017-18, ai do të mbyllë Ligën me vetëm 5 gola në Liga, 2 prej të cilave në penallti, por 11 asistime), ndodh që Cristiano Ronaldo të vendosë lamtumirën duke shkuar te Juventusi.

UEFA Champions League on Twitter: "ℹ️ Karim Benzema at Real ...

Francezi u vu në në qendër të projektit të ri taktik të Zidane, gjithashtu falë rënies së Modric, tërheqjes së Kroos, përjashtimit të Bale dhe shkëputjes së performancës së Isco dhe yllit të ri Hazard.

Shuma e këtyre faktorëve bëri që Zidane të punojë në një version të ndryshëm të Real Madridit të tij të mëparshëm, atë të ciklit të tre Champions League radhazi – një version në të cilin janë rritur përgjegjësitë sulmuese të Benzema.

Përfshirë jo vetëm detyrën për të punuar përgjatë frontit sulmues për lidhjen e saj të zakonshme mes mesfushës dhe sulmit, por edhe atë për të qenë finalizuesi kryesor i manovrës në zonë.

Benzema, pra, jo vetëm që duhet të urdhërojë ekipin në 30 metrat e fundit, por duhet  të jetë ai që arrin në përfundim të manovrës.

Il Real Madrid vince anche senza Ronaldo: è la Liga di Ramos ...

Përgjigja e Benzemës ndaj kërkesave të Zidanit ishte e njëjtë. Sulmuesi francez, i cili mbush 33 vjeç këtë vit, ka filluar të punojë shumë për të përmirësuar gjendjen e tij fizike, duke shmangur mbrëmjet jashtë, duke i kushtuar më shumë vëmendje cikleve të gjumit, duke humbur 6 kilogramë në krahasim me dy vjet më parë.

Por gjithashtu për tu bërë gjithnjë e më shumë lider në fushë, për shembull duke rritur ekspresivitetin në fushë për të udhëhequr lojtarët më të rinj – si Vinicius. “Pa asnjë hije dyshimi, Benzema ka qenë ai që më ka ndihmuar më shumë që kur u bashkova me Real Madrid”, tha Vinicius, “Sa herë që luajmë së bashku, më kujton të qëndroj i qetë dhe i përqendruar. Kishte një ndeshje kundër Atletico kur humba topin dhe pësuam gol. Benzema më foli për ndryshimin e pozicionit për disa minuta, në mënyrë që të marrë më pak topa dhe të rifitoj besimin për t’u rikthyer në lojë. Ne e bëmë atë dhe funksionoi në mënyrë perfekte”.

Vinicius would choose Benzema out of Cristiano Ronaldo and Messi ...

Në dy sezonet e fundit Benzema ka qenë lojtari më i mirë ofensiv i Real Madrid me përulësi, duke marrë pjesë direkt në 78 mes golave ​​dhe asistimeve.

Edhe pse nuk do të dëshironte të fliste për numrin e golave, ai përfundoi si golashënuesi i dytë më i mirë i Ligës pas Messit sezonin e kaluar (21 gola) dhe është golashënuesi i dytë më i mirë i Ligës pas Messit në këtë sezon (21 gola).

Por përtej momentit aktual, ajo që ka më shumë rëndësi është se Benzema është bërë protagonisti kryesor i këtij Real Madrid dhe një nga më të rëndësishmit në të gjithë historinë “Blancos”. Këtë sezon ai arriti 248 gola në 511 paraqitje) dhe u bë golashënuesi i pestë më i mirë në histori.

Por Benzema, siç ai vetë pëlqen të theksojë, nuk është thjesht gol! Të flasësh vetëm për golat e tij, sado vendimtare apo edhe të bukura – si ai në Valencia në fitoren e 18 qershorit në të cilin në një kros të ulët nga e djathta ai kontrollon topin me të majtën për ta zgjidhur atë për të djathtën në fluturim – do të thotë të zbresësh në shantazhin psikologjik që Mourinho e bëri atë në kohën e kur e mbiquajti “mace”.

Karim Benzema as top target for Jose Mourinho

Zanafilla e pseudonimit është thuajse mizore, siç tregon Valdano në “Loja Pafund”, duke folur për vështirësitë me të cilat mund të hasë një sulmues me pak fokus në gola si Benzema: “Kur arriti Mourinho, një nga ata trajnerët që preferojnë Diego Costa se sa Benzema, ai e quajti atë “mace”. Të gjithë e dimë se macet janë nga familja e maceve, si luanë, tigër ose panterë, por Mourinho kujdesej që macet të jenë shtëpiake, paqësore, të padëmshme. Ka funksionuar kështu: kur Benzema nuk shënoi, Mourinho kishte të drejtë, ai ishte një mace; dhe nëse Benzema shënoi, kjo ishte sepse Mourinho e kishte ndihmuar atë të zgjohej duke e quajtur atë një mace. Ka njerëz që kanë gjithmonë të drejtë”.

La célébration de Mourinho divise, Benzema passe la barre des 200 ...

Duke e kthyer kështu ngjashmërinë, mund të thuhet se macja është gjithashtu një kafshë elegante dhe praktike, dy nga karakteristikat e Benzema, të cilat i ka përdorur vitet e fundit për të shkëlqyer si një yll i parë.

Në lidhje me këtë, nëse do të përdorni një metaforë për të folur për Benzema, atëherë do të ishte ajo e orës – një nga pasionet e mëdha të Benzema-s. «Më pëlqejnë orët. Më është bërë një lloj pasioni, kam mësuar shumë vitet e fundit”, tha Benzema dikur. “Jam një tifoz i madh. Më intereson të shoh dhe të kuptoj mekanizmat, lëvizjet dhe modelet e ndryshme”. Këtu, është shumë e lehtë të bësh një paralelizëm midis mekanizmave të një ore dhe atyre të manovrës së një ekipi. Sidoqoftë, është më e vështirë të shihet Benzema si një figurë e përpiktë, domethënë ekspert në mekanizma shumë të rafinuar, i cili di të prekë saktësisht për të bërë gjithçka të funksionojë në mënyrë perfekte.

Karim Benzema Patek Philippe Nautilus - Superwatchman

Me fjalë të tjera, futbolli i Benzema është i padukshëm, ai duhet të lexohet midis rreshtave. Theshtë pauza pas kontrollit që i lejon atij të zgjedhë se çfarë veprimi të ndërmarrë gjatë mbajtjes së kundërshtarit. Momenti kur koha ndalet dhe të gjithë rreth nesh e sodisin atë, duke pritur lëvizjen e radhës.

Topi është gjithmonë nën të, afër njërës prej dy këmbëve, ndërsa ai pret që shokët e tij të skuadrës të qetësohen. Kush në zonë, kush vjen për t’i marrë pasimin, kush shkon në thellësi.

Sa më shumë kundërshtarë të kenë ardhur për ta rrethuar, aq më mirë, sepse kjo do të thotë që një shok i skuadrës është çliruar dhe është krijuar një linjë tjetër kalimi për t’u zgjedhur – një mundësi tjetër në të ardhmen e veprimit që ai po udhëheq.

Një pasim i shkurtër, një kros, një kombinim, një filtrim, një driblim: çfarë i duhet skuadrës për momentin?

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Batatina: Kastriot Rexha e bëri diferencën

Trajneri i Llapit, Tahir Batatina, ka vlerësuar paraqitjen e skuadrës në pjesën e parë të ndeshjes ndaj Dritës. Llapi...

Nuhiu: Në pjesën e dytë shfrytëzuam lodhjen e Llapit

Trajneri i Dritës, Ardian Nuihu është shprehur i kënaqur me fitoren e skuadrës së tij ndaj Llapit. Trajneri nga...

Kosova fiton edhe miqësoren e dytë ndaj Maqedonisë së Veriut

Edhe në ndeshjen e dytë miqësore vashat e Kombëtares së Kosovës kanë arritur fitore në duel me Kombëtaren e Maqedonisë së Veriut,...

Drita fiton bindshëm ndaj Llapit

Kampionia në fuqi Drita ka shënuar fitore me rezultat bindës të dielën në stadiumin “Zahir Pajazit” në Podujevë, ndaj Llapit 4:2.

Recent Comments