No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR SALAH FUTET NË HISTORINË E PREMIER LEAGUES

SALAH FUTET NË HISTORINË E PREMIER LEAGUES

Çështja e titullit kampion është mbyllur, Liverpool ia doli të rikthente trofeun e madh të futbollit anglez në “Anfield” pas 30 vitesh dhe tani po tenton të arrijë kuotën e 100 pikëve për këtë sezon. Ekipi i Jurgen Klopp mposhti 2-0 Aston Villa ditën e diel, duke siguruar fitoren e 29-të në Premier League.

89 pikë numërojnë “The Reds”, 23 më shumë se City i vendit të dytë dhe pesë javë kanë mbetur deri në fund të sezonit. Momo Salah nuk shënoi në duelin e fundit, por dhuroi asistin te goli i dytë, që u realizua nga talenti Curtis Jones (gjeti golin e parë në Premier).

Ylli egjiptian është pjesë e Liverpool prej vitit 2017 dhe ka shënuar 73 gola në kampionat. Me asistin e djeshëm u ngjit në kuotën e 27 asisteve të dhuruara për shokët e skuadrës. Në total janë 100 gola+asiste, në vetëm 116 ndeshje.

Një rekord për sulmuesin, i cili është kthyer në lojtarin e huaj më të mirë që arrin këtë shifër në elitën e futbollit ishullor. Më mirë se 28-vjeçari ka bërë vetëm Alan Shearer, i cili ka arritur shifrën 100 gola+asiste në vetëm 100 përballje të luajtura.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Turqi, të gjithë të çmendur për Ozil: fluturimi i tij ka qenë më i ndjekuri i të gjithë kohërave

Mesut Ozil i ka dhënë fund aventurës tek Arsenal dhe  shumë shpejt do të luajë për Fenerbahce, skuadra e zemrës së tij pavarësisht se...

Ibrahim Kelmendi akuzon Remzi Ejupin se u zhvati 2.5 milionë

Ibrahim Kelmendi ka dhënë detaje të reja nga konflikti mes Adelina Ismailit dhe Arif Vladit se a i mori para për ta bërë këngën...

Flick komenton “kalimin” e Alaba te Real Madridi

Hansi Flick pranon se David Alaba duket se do të largohet nga Bayern Munich, ndërkohë që “Marca” zbuloi dje marrëveshjen e tij...

Pochettino: Isha shumë pranë transferimit të Messit

Mauricio Pochettino ka zbuluar se ishte afër huazimit të Lionel Messit tek Espanyol, ndërsa qëndroi i heshtur për thashethemet që lidhnin argjentinasin...

Recent Comments