No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR NJË TJETËR SHQIPTAR ZGJEDH ZVICRËN PARA KOSOVËS E SHQIPËRISË

NJË TJETËR SHQIPTAR ZGJEDH ZVICRËN PARA KOSOVËS E SHQIPËRISË

Një tjetër futbollist me origjinë shqiptare zgjedh të përfaqësojë Zvicrën në arenën ndërkombëtare. Talenti Kemal Ademi ndjek rrugën e lojtarëve të tjerë në kombëtaren helvete si Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri, Valon Behrami, Blerim Dzemaili dhe jep OK final që të jetë nën urdhrat e trajnerit Petkovic, duke nisur nga kjo verë.

24 vjeçari Ademi, i cili aktualisht është pjesë e skuadrës së madhe zvicerane, Basel kishte të drejtë që të zgjidhte plot 4 kombëtare, Shqipërinë, Kosovën, Zvicrën ku luan prej vitesh dhe Gjermaninë për shkak se ka lindur në Filingen. Por ai preferoi helvetikët, falë edhe ndikimit të madh të drejtuesve të Basel, dhe kontratës së re.

Faqja zyrtare e Federatës së Futbollit të Zvicrës ka njoftuar se sulmuesi shtatlartë tani mund të luaj për Zvicrën dhe dosja e tij është pranuar nga qeveria e futbollit botëror.

“Për të përfituar të drejtën e aktivizimit, Federata e Futbollit të Zvicrës dhe Ademi duhet të dorëzonin disa dokumente dhe arsye të qëndrueshme në FIFA. Pas shqyrtimit të aplikimit, është dhënë leja”, thuhej në njoftimin e SFV. Ademi po bën një sezon të madh me Basel, pasi ka këtë edicion ka shënuar 10 gola, ka dhënë tre asiste në 30 ndeshje në total.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Devolli flet për fazën përgatitore, përforcimet e janarit si dhe objektivat e klubit

Drenica është njëri ndër klubet që ka pësuar më së shumti ndryshime në afatin kalimtar të janarit. Pikërisht për këtë arsye, kryetrajneri i kësaj...

Premtimet e Armand Dukës dhe Agim Ademit në futboll për 2021

Presidenti i “Federatës Shqiptare të Fubollit” Armand Duka dhe Presidenti i “Federatës të Fubollit të Kosovës” Agim Ademi ishin të ftuarit e...

U hodh shorti për Kupën e Kosovës në futsall

Sot në zyrën e Komisionit të futsallit në prezencë të kryetarit dhe të komisarit të garave është bërë tërheqja shortit për rrethin...

Disiplinori fton klubet borxhli në takim me lojtarët

Komisioni disiplinor i shkallës së parë në përbërje; Met Çeku – kryetar dhe Dukagjin Zefi, Luan Salihu, Avni Shala dhe Bekim Behrami...

Recent Comments