No menu items!
Ballina LIGAT E TJERA LA LIGA "MESSI MEKSIKAN" DEBUTON SI 15 VJEÇAR NË LA LIGA

“MESSI MEKSIKAN” DEBUTON SI 15 VJEÇAR NË LA LIGA

Minuta e 83-të e Real Madrid-Mallorca ka hyrë në historinë e futbollit spanjoll. Luka Romero u bë debutuesi më i ri në La Liga, në moshën 15 vjeç e 219 ditë.

I quajtur Messi meksikan, sulmuesi luajti disa minuta përballë Realit që do t’i mbajë mend gjatë, pavarësisht se nuk arriti të ndihmonte ekipin e tij, që ndodhej në disavantazhin e dy golave.

Rekordi i mëparshëm mbahej nga Francisco Bao Rodríguez “Sansón”, që debutoi me Celta Vigon në sezonin e largët 1939-1940, në moshën 15 vjeç e 255 ditë.

Luka Romero ka nisur të stërvitet me ekipin e parë të Mallorca në 1 qershor dhe u grumbullua për herë të parë me ekipin në ndeshjen kundër Villarreal. Adoleshentit iu desh një leje e veçantë nga Liga Spanjolle për t’u bërë pjesë e ekipit të parë, pasi, duke qenë se nuk ka mbushur ende 16 vjeç, nuk ka kontratë profesionisti.

I lindur në Meksikë dhe me shtetësi të trefishtë (meksikane, argjentinase dhe spanjolle), sipas trajnerit të dytë të Mallorca, Romero është një numër 10 tipik argjentinas: “mëngjarash, i shpejtë, i zgjuar dhe me grintë”.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Manchester United i jep shkelmin përfundmitar, Liverpooli eliminohet nga Kupa

Liverpooli po kalon një moment të errët dhe për t’i dhënë shuplakën përfundimtare mendoi Manchester United. “Djajtë e kuq” fituan me rezultatin 3-2 dhe...

Drita e Prishtina falënderojnë kreun e FFK-së për organizimin e mirë të Superkupës

Ndeshja e djeshme e Superkupës, e cila u zhvillua në Antalia prodhoi lojë dinamike dhe të pëlqyeshme për të gjithë, ku trofeut iu gëzua...

Florent Muslija shënon në fitoren e Hannoverit

Ndeshja ndërmjet Nurnbergut dhe Hannoverit në kuadër të xhiros së 17’të në Bundesliga 2 ka prodhuar shumë gola. Rezultati përfundimtar ishte 2:5...

Ballkani i suksesshëm edhe ndaj skuadrës ukrainase

Skuadrat kosovare janë duke zhvilluar miqësore të njëpasnjëshme për t’u përgatitur sa më mirë për sezonin pranveror. Klubi Futbollistik...

Recent Comments