No menu items!
Ballina FUTBOLLI VENDOR HISTORIA E FUTBOLLIT TË KOSOVËS NË LIBRIN E GAZETARIT BRITANIK

HISTORIA E FUTBOLLIT TË KOSOVËS NË LIBRIN E GAZETARIT BRITANIK

Magazina e njohur britanike “GQ” i ka kushtuar një artikull të gjatë futbollit të Kosovës nga vitet e 80-ta e deri më sot nën titullin “Si ndihmoi futbolli rebel për t’u mbajtur gjallë identiteti kosovar gjatë luftës në Jugosllavi”. Ky artikull në fakt është një pjesë e shkëputur nga libri i gazetarit Robert O’Connor “Blood and Circuses”, i cili flet se si futbolli ndihmoi në mbajtjen gjallë të identitetit të shqiptarëve në luftërat e ish-Jugosllavisë, por edhe për futbollin dhe luftërat nëpër vende të ish-Bashkimit Sovjetik. Aty shfaqet rrëfimi i sekretarit të përgjithshëm të FFK-së, Eroll Salihu për historinë e futbollit të Kosovës, por edhe i shumë protagonistëve tjerë.

Linku i artikullit në GQ Magazine – kliko
Linku i librit “Blood and Circuses” – kliko
Profili i gazetarit britanik Robert O’Connor në twitter – kliko

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

U hodh shorti për Kupën e Kosovës në futsall

Sot në zyrën e Komisionit të futsallit në prezencë të kryetarit dhe të komisarit të garave është bërë tërheqja shortit për rrethin...

Disiplinori fton klubet borxhli në takim me lojtarët

Komisioni disiplinor i shkallës së parë në përbërje; Met Çeku – kryetar dhe Dukagjin Zefi, Luan Salihu, Avni Shala dhe Bekim Behrami...

Munishi: Shumë njerëz investuan që unë të largohem nga Ballkani

Trajneri i spikatur kosovar, Ismet Munishi ka folur për shkarkimin e tij nga klubi portokallezi nga Suhareka. “Shkarkimi im nga Ballkani? Shumë...

Huar Morina: E dinim fuqinë e Barçës, ishte ndeshje historike për gjithë Kosovën!

Trajneri i Prishtinës, Huar Morina ka folur në konferencë për media pas përfundimit të ndeshjes së Ligës së Kampionëve ndaj Barcelonës.

Recent Comments