No menu items!
Ballina FUTBOLLI VENDOR PROFA VENDOS T'I HYJË POLITIKËS, I BASHKOHET ALBIN KURTIT?

PROFA VENDOS T’I HYJË POLITIKËS, I BASHKOHET ALBIN KURTIT?

Karrigia e Bylbyl Sokolit nuk do të jetë më në bankinat e stadiumeve të futbollit, por brenda organeve të një subjekti politik.

Trajneri i futbollit ka vendosur të ndërrojë fushën e sportit me atë të politikës.

Insporti, nga burimet e tij ka mësuar se Bylbyl Sokoli brenda ditëve të ardhshme do të aderojë në Lëvizjen Vetëvendosje, partinë aktualisht në pushtet.

Sipas këtij burimi, Sokoli ka zhvilluar disa takime me kryeministrin në detyrë të Kosovës dhe njëkohësisht kreun e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin.

Sokoli i njohur edhe si “Profa”, publikisht i ka të njohura qëndrimet e tij – pothuajse të ngjashme me Lëvizjen Vetëvendosje – për bashkim kombëtar.

Ai ka mbështetur prej kohësh edhe çështjen e bashkimit të federatave sportive ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës, si dhe krijimin e një kombëtareje të vetme shqiptare.

Me aderimin në Lëvizjen Vetëvendosje, Sokoli mund t’i fuqizojë iniciativat e tij për bashkimin kombëtar përmes sportit, pasi që subjekti i Albin Kurtit e ka ende në program idenë e bashkimit kombëtar.

Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Arlind Mullhaxha, lidhur mundësinë e aderimit të Bylbyl Sokolit në këtë parti, nuk ka kthyer përgjigje.

As tekniku Sokoli nuk ka dashur të komentojë në lidhje me aderimin e tij në Vetëvendosje.

Sokoli tash e një kohë është pa klub, që nga largimi i tij nga KF Prishtina.

Nga posti i trajnerit të klubit kryeqytetas u largua vetëm pas dy jave qëndrimi për shkak të një problem shëndetësor në gjurin e tij.

Nuk kaloi shumë kohë u prezentua si trajner i klubit tjetër kryeqytetas, KF Flamurtari.

Për dallim kohës së tij në Prishtinë, këtu qëndroi vetëm një javë dhe u largua pas disa mosmarrëveshjeve me drejtuesit e klubit.

Gjatë karrierës “Profa”, 61 vjeçar, ka fituar titullin e kampionit me KF Besianën, Kupën dhe Superkupën (2001/02), Kupën e Kosovës me Dritën (2001), KF KEK-un (2003) dhe Kosovën e Prishtinës (2004).

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Devolli flet për fazën përgatitore, përforcimet e janarit si dhe objektivat e klubit

Drenica është njëri ndër klubet që ka pësuar më së shumti ndryshime në afatin kalimtar të janarit. Pikërisht për këtë arsye, kryetrajneri i kësaj...

Premtimet e Armand Dukës dhe Agim Ademit në futboll për 2021

Presidenti i “Federatës Shqiptare të Fubollit” Armand Duka dhe Presidenti i “Federatës të Fubollit të Kosovës” Agim Ademi ishin të ftuarit e...

U hodh shorti për Kupën e Kosovës në futsall

Sot në zyrën e Komisionit të futsallit në prezencë të kryetarit dhe të komisarit të garave është bërë tërheqja shortit për rrethin...

Disiplinori fton klubet borxhli në takim me lojtarët

Komisioni disiplinor i shkallës së parë në përbërje; Met Çeku – kryetar dhe Dukagjin Zefi, Luan Salihu, Avni Shala dhe Bekim Behrami...

Recent Comments