No menu items!
Ballina LIGAT E TJERA BUNDESLIGA BAYERN FITON NË DORTMUND, I BUZËQESH TITULLI I 8-TË RRADHAZI

BAYERN FITON NË DORTMUND, I BUZËQESH TITULLI I 8-TË RRADHAZI

Është mbyllur klasikja e Gjermanisë mes Borussia Dortmund dhe Bayern Munchen, me bavarezët që triumfuan me rezultatin minimal 0-1. Mjaftoi një supergol i Joshua Kimmich që djemtë e Flick të largoheshin triumfues nga Dortmundi dhe të nisnin marshimin drejt titullit kampion.

Sfida ishte shumë e luftuar, me Borussian që e nisi më mirë. Djemtë e Favre ishin të motivuar për të fituar, duke parë dhe renditjen në tabelë (Bayern në krye +4). 15 minutat e para, folën për verdhezinjtë, por konkretizim nuk pati.

Bayern u zgjua dhe arriti t’i marrë qarkullimin e topit vendasve dhe në minutat e fundit të pjesës së parë, e shtoi ndjeshëm presionin. Madje, në minutën e 44-ët, arritën të gjenin dhe rrjetën. Pas kombinimeve me Coman dhe Muller, Kimmich nuk mendohet dy herë dhe gjuan me parabolë nga jashtë zone.

Gjuajtja e mesfushorit gjerman, gjeti të papërgatitur gardianin Burki dhe topi u ndalua në rrjetë. Dortmundi provoi në pjesën e dytë për të barazuar, me Hazard që shkoi shumë pranë golit.

Haaland? Një pasdite për t’u harruar: 5 gjuajtje, tre të bllokuar, dy jashtë kuadratit. Bayern merr kështu tre pikë shumë të rëndësishme dhe nis marshimin drejt titullit kampion. Djemtë e Flick ngjiten në kuotën e 64 pikëve, duke lënë Dortmundin me 57 në vendin e dytë.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Manchester United i jep shkelmin përfundmitar, Liverpooli eliminohet nga Kupa

Liverpooli po kalon një moment të errët dhe për t’i dhënë shuplakën përfundimtare mendoi Manchester United. “Djajtë e kuq” fituan me rezultatin 3-2 dhe...

Drita e Prishtina falënderojnë kreun e FFK-së për organizimin e mirë të Superkupës

Ndeshja e djeshme e Superkupës, e cila u zhvillua në Antalia prodhoi lojë dinamike dhe të pëlqyeshme për të gjithë, ku trofeut iu gëzua...

Florent Muslija shënon në fitoren e Hannoverit

Ndeshja ndërmjet Nurnbergut dhe Hannoverit në kuadër të xhiros së 17’të në Bundesliga 2 ka prodhuar shumë gola. Rezultati përfundimtar ishte 2:5...

Ballkani i suksesshëm edhe ndaj skuadrës ukrainase

Skuadrat kosovare janë duke zhvilluar miqësore të njëpasnjëshme për t’u përgatitur sa më mirë për sezonin pranveror. Klubi Futbollistik...

Recent Comments