No menu items!
Ballina LIGAT E TJERA BUNDESLIGA DORTMUND TREGON SE ËSHTË PËR TITULL, SHKATËRRON SCHALKEN

DORTMUND TREGON SE ËSHTË PËR TITULL, SHKATËRRON SCHALKEN

Borussia Dortmund ka shkatërruar me rezultatin e thellë 4-0 rivalët e të njëjtit qytet, Schalken. Në derbin e Ruhrit, ishin verdhezinjtë e Favre ata që dominuan. Në “Signal Iduna Park” megjithatë, diçka mungonte: Ajo atmosferë fantastike që “Muri i Verdhë” dhe pjesa tjetër e tifozerisë dhuronte javë pas jave.

Gjithsesi, futbollistët e Dortmund ia dolën dhe pa ndihmën e tifozëve. Haaland hapi serinë e golave, në minutën e 29-të. Pas një krosimi perfekt nga Thorgan Hazard, bomberi norvegjez shënoi golin e 10-të në Bundesliga në vetëm 9 takime.

Për të dyfishuar rezultatin, mendoi portugezi Raphael Guerreiro, që shënoi një gol shumë të bukur në një diagonale me të majtën. Me rezultatin 2-0, u mbyll pjesa e parë.

Në të dytën, Dortmund vazhdoi me të njëjtin ritëm, duke vazhduar dominimin përballë një Schalke të përgjumur. Thorgan Hazard shënoi me anë të një kundërsulmi, duke trefishuar shifrat, ndërsa Guerreiro me golin e dytë personal, vendosi rezultatin final në 4-0. Dortmund ngjitet në kuotën e 54 pikëve, vetëm një më pak se Bayerni kryesues.

Bundesliga, java 26

Borussia Dortmund – Schalke  4-0
Haaland 29;, Guerreiro 45′ 63′, Hazard 48′

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Reali kthehet te fitorja, një super Benzema nderon Zidane

Real Madridi u rikthye te fitorja në transfertë kundër Alavesit për 4-1. Ekipi madrilen u rikthye te fitorja pas shumë problemeve dhe eliminimit nga...

Shpërthen Koeman: Nëse nuk ju pëlqen, ndërroni trajner

Barcelona, pasi ka humbur Superkupën e Spanjës dhe ka rrezikuar shumë në Kupën e Spanjës, kthehet të përqendrohet në kampionat. Nuk është kurrë një moment...

Ibrahimovic: Sot na kanë munguar shumë gjëra

Zlatan Ibrahimovic, sulmuesi i Milan-it, ka dhënë një intervistë për Sky pas humbje me Atalanta-n. “Sot kanë munguar shumë gjëra. Tani është e rëndësishme të...

Pioli shpjegon çfarë ndodhi kundër Atalantas dhe përgatitet për një natë pa gjumë

“Besoj se është e vetmja skuadër që nuk kemi arritur ta mundim. Atalanta e ka merituar fitoren. Ne e nisëm shumë mirë, është për...

Recent Comments