No menu items!
Ballina FUTBOLLI VENDOR PRESIDENTI I FFK-SË NË 4-VJETORIN E ANËTARËSIMIT NË FIFA: KEMI RAPORTE TË...

PRESIDENTI I FFK-SË NË 4-VJETORIN E ANËTARËSIMIT NË FIFA: KEMI RAPORTE TË SHKËLQYESHME ME SHTËPINË E FUTBOLLIT BOTËROR

Sot bëhen 4 vjet që kur Kosova u anëtarësua në FIFA. Ishte pikërisht 13 maji i vitit 2016 kur presidenti tashmë i ndjerë Fadil Vokrri udhëtoi në Meksikën e largët në Kongresin e FIFA-s, për të realizuar objektivin madhor të futbollit të Kosovës – anëtarësimin në familjen botërore të futbollit, pasi paraprakisht 10 ditë më herët e kishte siguruar anëtarësimin në UEFA. Për dallim nga pranimi në shtëpinë evropiane ku FFK arriti të hyjë me vështirësi, në FIFA votimi ishte dukshëm më i lehtë, pasi shumica dërrmuese e anëtarëve votuan pro Kosovës.
Presidenti i FFK-së, Agim Ademi nëpërmjet një mesazhi e ka kujtuar këtë ditë, duke uruar të gjithë komunitetin e futbollit për këtë datë historike.

Mesazhi i plotë i Ademit:
Të nderuar drejtues të klubeve, futbollistë, trajnerë, gjyqtarë, ish-zyrtarë të futbollit, ish-futbollistë, anëtarë të FFK-së, ju Dardanë e tifozë tjerë të klubeve, partnerë afaristë, sponsorë e donatorë, gazetarë sportivë;
Të nderuar qytetarë të Kosovës!

3 maji dhe 13 maji janë dy datat më të rëndësishme në historinë e futbollit të Kosovës. Derisa para 10 ditësh e shënuam 4–vjetorin e anëtarësimit në UEFA, sot e shënojmë 4-vjetorin e anëtarësimit në familjen botërore të futbollit – FIFA. Këto dy data i dhanë vlerë dhe hov zhvillimit të futbollit tonë, i cili në këto vite ka bërë hapa të mëdhenj përpara.
Puna e drejtë dhe rezultatet e arritura na kanë mundësuar që të kemi raporte të shkëlqyeshme me UEFA-n dhe FIFA-n, me mbështetjen e të cilave kemi realizuar shumë projekte, për çka i jemi falënderues.
Në ditë si kjo nuk është asnjëherë e tepërt të kujtojmë me krenari sakrificën e shumë gjeneratave, të cilat organizuan futbollin dhe luajtën në fusha të improvizuara për ta mbajtur gjallë këtë segment të rëndësishëm të institucioneve të Kosovës, që në fillimvitet e 90-ta vunë themelet e para të shtetit që sot e gëzojmë.
Prandaj, sot edhe një herë dua të falënderoj të gjithë ata që arat e livadhet e tyre i dhanë në shfrytëzim për t’u bërë fusha futbolli, pastaj futbollistët, trajnerët, gjyqtarët e punëtorët e tjerë sportivë që e rrezikuan jetën e tyre për t’i organizuar garat nën petkun e Federatës së Futbollit të Kosovës. Një respekt i përhershëm për futbollistët që e sakrifikuan jetën e tyre për çlirimin e vendit.
Falënderim i veçantë për të gjithë donatorët, për ata që drejtuan klubet e futbollit në të gjitha periudhat që nga mëvetësimi, si dhe për udhëheqësit e FFK-së që punuan pareshtur që gjeneratat e sotme ta shijojnë futbollin në arenën evropiane.
Lavdi dhe nderim i përjetshëm për Legjendën tonë, Fadil Vokrri, i cili së bashku me anëtarin e KE-s, Flamur Bunjaku, më 13 maj të vitit 2016 në Meksikë arriti të realizojë ëndrrën e radhës – Kosova u bë anëtare e FIFA-s.
Gjatë këtyre katër vjetëve kemi punuar me përgjegjësi maksimale dhe tani jemi më afër se kurrë që ta realizojmë objektivin madhor – kualifikimin në Evropian.
Jemi vetëm 180 minuta larg që ëndrrën ta bëjmë realitet, prandaj na mbetet që të vazhdojmë punën me përkushtim e të bashkuar për t’u bërë për herë të parë në histori pjesë e turneut final të Evropianit.
Ky vit na vuri përballë një gjendje të pazakontë dhe të vështirë, jo vetëm neve si komunitet i futbollit, por në përgjithësi globin. Pandemia Covid-19 ka bërë që futbolli të ndërpritet po thuajse në tërë botën për më shumë se dy muaj dhe primar të jetë shëndeti i popullatës.
Ne si federatë me të gjitha kapacitet tona u vumë në mbështetje të gjithë anëtarëve tonë, duke i ndihmuar financiarisht, ngase jemi të vetëdijshëm për situatën e vështirë.
Tani kudo po bëhen përpjekje maksimale që me rekomandimet e institucioneve shëndetësore të rikthehet futbolli, pasi ky sport shihet edhe si mënyrë e ngritjes së moralit të popullatës edhe në periudha të këtilla të vështira.
Shpresoj se edhe ne do ta kalojmë së shpejti këtë gjendje dhe do t’i kthehemi jetës normale, për t’i vazhduar aktivitetet dhe projektet tona të shumta, me urimin që këtë pandemi ta kalojmë me sa më pak viktima dhe të prekur.
E gëzofshim përjetë anëtarësimin në familjen botërore të futbollit!
Vazhdojmë – me Krenari e Përgjegjësi!

Me respekt,
Agim Ademi, president i FFK-së

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Leeds befason City-n, por humb lojtarin pas ndërhyrjes “horror” (Video)

Pjesa e parë e Manchester City-Leeds, ndeshje e vlefshme për javën e 31-të të Premier League, është mbyllur me një gol dhe një karton...

Koincidenca e frikshme, Laporta rigjen “El Classico” pas plot 11 vitesh

Nuk është për t’u habitur që Joan Laporta dëshiron ta fitojë përsëri “El Clasico”, ta nisë aty ku e la. Nuk do të jetë...

Real Madridi përgatit planin e detajuar, gati “sulmi” për Mbappe

Real Madridi do të bëjë gjithçka në merkaton e kësaj vere për të siguruar shërbimet e Kylian Mbappé. Ylli francez preferohet më shumë se...

I dërrmuar nga humbja e nënës, Torreira i lutet Arsenalit: Lejomë të kthehem pranë familjes

Pak më shumë se një javë më parë, Torreira tha mjaft, të paktën përkohësisht me Europën. Ish-mesfushori i Sampdoria nuk ka ndërmend të vazhdojë...

Recent Comments