No menu items!
Ballina FUTBOLLI VENDOR THAÇI: MOSVAZHDIMI I KAMPIONATIT ME PASOJA PËR FUTBOLLISTËT

THAÇI: MOSVAZHDIMI I KAMPIONATIT ME PASOJA PËR FUTBOLLISTËT

Futbolli kosovar po vazhdon të jetë i pezulluar për afro 2 muaj, si shkak i pandemisë së koronavirusit.

Kjo ka bërë që futbollistët të dërgohen në shtëpi për t’u stërvitur individualisht, shkruan Olle.

Por rikthimi i kampionatit vazhdon të mbetet edhe një çështje në diskutim, ndërsa sipas trajnerit të njohur Arsim Thaqi, futbolli kosovar duhet të rifillon pasi do ishte më pozitive për klubet dhe vetë futbollistët.

“Personalisht mendoj se garat duhet të vazhdohen ku shpresoj që Ministria e Shëndetësisë do të lejojë një gjë të tillë, por data që do të propozohet shpresoj të jetë në përputhje me afatet kohore të dhëna nga UEFA pasi FFK duhet t’i përshtatet sistemit të garave”, tha fillimisht Thaqi.

“Nëse Ministria jep lejen që të fillon kampionati por që kuptohet me kushte shtesë për sigurinë e lojtarëve dhe stafit, duke marr për bazë edhe ndryshimet e rregullit për të bërë brenda ndeshjes pesëzëvendësime do kishte qenë më mirë pasi ekipet do të kalukojnë më mirë gjendjen fizike të lojtarëve të tyre dhe do kishte qenë më korrekte për ekipet dhe lojtarët që kampionati të zhvillohet dhe të përfundoj brenda fushave të gjelbërta”, shtoi ai.

Tutje, Thaqi ka thënë se ky pezullim mund t’i bëjë dëm më së shumti futbollistëve pasi mund t’iu bie të pushojnë nga stërvitjet për një kohë të gjatë.

“Ndërprerja si dhe përfundimi i kampionatit më së paku do të jetë në favor të futbollistëve, nëse lojtarët nuk kanë stërvitur dy muaj në fushë të hapur sipas përvojave të viteve të kaluara, atëherë ata mund të kalojnë për afro 4 muaj jashtë terreneve sportive duke ditur që në shumë skuadra faza përgatitore fillon në korrik”, përfundoj Thaqi.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Tovërlani: Dikujt matematikat në fund të sezonit nuk kanë me i dalë

Trajneri i mirënjohur, Afrim Tovërlani, ka komentuar ndeshjet mes Llapit dhe Dritës si dhe Drenicës ndaj Prishtinës. Tovërlani tha...

Batatina: Kastriot Rexha e bëri diferencën

Trajneri i Llapit, Tahir Batatina, ka vlerësuar paraqitjen e skuadrës në pjesën e parë të ndeshjes ndaj Dritës. Llapi...

Nuhiu: Në pjesën e dytë shfrytëzuam lodhjen e Llapit

Trajneri i Dritës, Ardian Nuihu është shprehur i kënaqur me fitoren e skuadrës së tij ndaj Llapit. Trajneri nga...

Kosova fiton edhe miqësoren e dytë ndaj Maqedonisë së Veriut

Edhe në ndeshjen e dytë miqësore vashat e Kombëtares së Kosovës kanë arritur fitore në duel me Kombëtaren e Maqedonisë së Veriut,...

Recent Comments