No menu items!
Ballina FUTBOLLI VENDOR FC PRISHTINA E ZHYTUR NË KRIZË, FLET REMZI EJUPI

FC PRISHTINA E ZHYTUR NË KRIZË, FLET REMZI EJUPI

Përhapja e pandemisë botërore ‘Covid-19’ pezulloi Superligën e Kosovës në futboll dhe të gjitha aktivitetet tjera sportive në vend, shkruan inFokus.

Futbolli kosovar që nga 13 marsi është i pezulluar dhe nuk ka datë të saktë së kur mund të rinisë.

Koronavirusi përveç pezullimit të futbollit, frikës e panikës të qytetarët, ka shkaktuar edhe krizë të madhe financiare të shumica e klubeve të futbollit në Kosovë.

Kjo krizë financiare ka ardhur shkak i ndalimit të punës së bizneseve që i mbajnë skuadrat kosovare.

Disa klube edhe gjatë kësaj periudhe me Covid-19, i kanë kryer me kohë pagat e futbollistëve, ndërsa disa i kanë përgjysmuar, kurse ka klube që nuk kanë paguar asnjë cent për lojtarët e tyre gjatë kohës së pandemisë.

Gazeta inFokus nga burime të sigurta ka mësuar se klubi i Prishtinës nuk i ka paguar futbollistët në dy muajt e fundit.

InFokusi ka kontaktuar edhe me kryetarin e bardhekaltërve, Remzi Ejupin, i cili nuk e ka mohuar një lajm të tillë, por ka thënë se që nga viti 2014 asnjë futbollisti të Prishtinës nuk i kanë mbetur borgj.

“Unë nuk gjendem në Kosovë, jam në Gjermani dhe kuptohet se në këta muaj të pandemisë kemi hasur në probleme financiare për shkak të krizës së krijuar nga koronavirusi, por futbollistët nuk duhet të brengosen pasi çdo pagë e tyre do të ju paguhet. Që nga viti 2014 asnjë futbollisti nuk i kemi mbetur borgj dhe nuk do ti mbesin asnjëherë”, ka deklaruar Remzi Ejupi.

Redaksia e inFokusit ka tentuar të kontaktoj me Agim Salihun, drejtor menaxhues në klubin e Prishtinës për të marrë vesh se a kanë marrë ndonjë shumë financiare këto ditë futbollistët kryeqytetas, por i njëjti nuk i është përgjigjur pyetjes se InFokusit.

Gazeta po ashtu ka tentuar të marr një prononcim edhe nga trajneri, Armend Dallku, por as ai nuk ka pranuar të flas për këtë situatë.

Kujtojmë se përveç Prishtinës ka edhe klube tjera të Superligës, të cilat nuk kanë arritur ti kryejnë obligimet ndaj futbollistëve për këta muajt të pandemisë, mars-prill.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Leeds befason City-n, por humb lojtarin pas ndërhyrjes “horror” (Video)

Pjesa e parë e Manchester City-Leeds, ndeshje e vlefshme për javën e 31-të të Premier League, është mbyllur me një gol dhe një karton...

Koincidenca e frikshme, Laporta rigjen “El Classico” pas plot 11 vitesh

Nuk është për t’u habitur që Joan Laporta dëshiron ta fitojë përsëri “El Clasico”, ta nisë aty ku e la. Nuk do të jetë...

Real Madridi përgatit planin e detajuar, gati “sulmi” për Mbappe

Real Madridi do të bëjë gjithçka në merkaton e kësaj vere për të siguruar shërbimet e Kylian Mbappé. Ylli francez preferohet më shumë se...

I dërrmuar nga humbja e nënës, Torreira i lutet Arsenalit: Lejomë të kthehem pranë familjes

Pak më shumë se një javë më parë, Torreira tha mjaft, të paktën përkohësisht me Europën. Ish-mesfushori i Sampdoria nuk ka ndërmend të vazhdojë...

Recent Comments