No menu items!
Ballina LIGAT E TJERA LA LIGA LAJME TË MIRA TE BARÇA; GJENDJA FIZIKE E LOJTARËVE SHUMË MË E...

LAJME TË MIRA TE BARÇA; GJENDJA FIZIKE E LOJTARËVE SHUMË MË E MIRË SESA PRITEJ

Gjendja fizike e futbollistëve të Barcelonës është që tani në 40–45% të kapacitetit ideal dhe duke patur parasysh pritshmëritë e trajnerëve, që i prisnin lojtarët në momentin e grumbullimit pranë një rendimenti afërsisht 30 apo 35%, natyrisht situata në horizont duket shpresëdhënëse. Shumë gëzim dhe kënaqësi në ambientin “blaugrana”, në stafin e përgatitësve fizikë, pasi verifikuan gjendjen e futbollistëve dhe panë rezultatet e testeve të lojtarëve.

Të gjithë iu nënshtruan kontrolleve të zakonshme rutinë, një procedurë e kuptueshme pas një ndalese të veçantë, në një kohë krejtësisht të pazakontë, siç ishte kjo periudhë e vështirë që zgjati për plot dy muaj, për shkak të pandemisë së koronavirusit. Në fakt stërvitësit atletikë i kishin përgatitur trajnerët e stafit teknik për një skenar zhgënjyes, gjë lehtësisht e kuptueshme pas tetë javëve me një aktivitet fizik tepër të limituar që linte hapësirë për shumë pasiguri.

Në skenarin më të mirë, sipas përllogaritjeve u vlerësua që një futbollist mund të humbiste ndërmjet 65 dhe 70% të formës optimale për të luajtur. Me sa kuptohet futbollistët i kanë bërë siç duhet detyrat e shtëpisë që iu ishin ngarkuar, për aq kohë sa zgjati periudha e izolimit dhe në këtë mënyrë falë udhëzimeve të marra nga stafi i posaçëm dhe përkushtimit të vet, ata evituan kështu një përkeqësim të mundshëm të situatës. E përditshmja spanjolle “As” mesa duket gjeti mundësinë për të gërmuar në të dhëna të tilla të veçanta, duke zbuluar dhe publikuar detaje të hollësishme nga ditët e para të fazës stërvitore në qendrën sportive të klubit “blaugrana”, menjëherë pas rikthimit nga periudha e vështirë e karantinimit.

Si tregues i parë mjafton të përmendet fakti që peshat e lojtarëve u shtuan mesatarisht nga 500 gramë deri në 1.3 kilogramë, në një kohë kur limiti i përcaktuar është 2 kilogramë. Përsa u përket yndyrnave në trup, indeksi dhjamor u rrit nga 0.3 në 0,7%, kur steka e pritshme ishte 1%. Këto kontrolle u kryen përgjatë mesjavës, ku u regjistruan pra pikërisht vlera të tilla, duke përfituar në këtë mënyrë nga testet e Ligës Spanjolle. Ditën e premte madje lojtarët e Barcelonës patën mundësinë për t’iu rikthyer aktivitetit, duke zbritur në fushën e lojës, në një seancë individuale, që më pas u zgjerua në kohë, për të shkuar deri në diçka më tepër se një orë.

Të pajisur me jelekët e sistemit të monitorimit GPS futbollistët iu nënshtruan provave të shpejtësisë, ndryshimit të ritmit, ushtrimeve ekscentrike dhe izometrike, të shoqëruara në mënyrë të vazhdueshme me vrapime të shpeshta. Rezultatet e para janë shumë shpresëdhënëse dhe janë më se të pranueshme, duke marrë në konsideratë rrethanat dhe situatën e vështirë me të cilën janë përballur lojtarët, ku padyshim përfshihet një aktivitet i reduktuar aerobik në masën 40%, humbja e kapacitetit për sforcimet e përsëritura deri në nivelin 50%, humbje të aftësisë së tendinave deri në 30 % si dhe në fund humbje të forcës dhe elasticitetit muskulor në masën 45%.

E pra të gjithë këto parametra të marrë së bashku konfirmojnë se për momentin gjendja aktuale e skuadrës së Barcelonës është mes 40 apo 45% të kapacitetit ideal. Tani mbetet për të rikuperuar edhe pjesën tjetër prej 55%, objektiv që duhet përmbushur brenda muajit të ardhshëm, për të patur garancitë e duhura në momentin që do të rifillojnë ndeshjet.

Me pritshmëritë që ishin projektuar në nivele të tilla, në rastin më të mirë nga 30 deri në 35%, gjendja aktuale jep shpresë për një mbyllje shumë pozitive të sezonit. Tani stafi drejtues i trajnerëve dhe përgatitësit fizikë dhe atletikë të ekipit synojnë që nëpërmjet stërvitjeve individuale grupi i futbollistëve të arrijë një nivel deri 50% të formës optimale, përpara se të hapet drita jeshile për seancat stërvitore në grupe të vogla të lojtarëve.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Leeds befason City-n, por humb lojtarin pas ndërhyrjes “horror” (Video)

Pjesa e parë e Manchester City-Leeds, ndeshje e vlefshme për javën e 31-të të Premier League, është mbyllur me një gol dhe një karton...

Koincidenca e frikshme, Laporta rigjen “El Classico” pas plot 11 vitesh

Nuk është për t’u habitur që Joan Laporta dëshiron ta fitojë përsëri “El Clasico”, ta nisë aty ku e la. Nuk do të jetë...

Real Madridi përgatit planin e detajuar, gati “sulmi” për Mbappe

Real Madridi do të bëjë gjithçka në merkaton e kësaj vere për të siguruar shërbimet e Kylian Mbappé. Ylli francez preferohet më shumë se...

I dërrmuar nga humbja e nënës, Torreira i lutet Arsenalit: Lejomë të kthehem pranë familjes

Pak më shumë se një javë më parë, Torreira tha mjaft, të paktën përkohësisht me Europën. Ish-mesfushori i Sampdoria nuk ka ndërmend të vazhdojë...

Recent Comments