No menu items!
Ballina FUTBOLLI VENDOR FJALIMI I ALASDAIR BELL QË BINDI KONGRESIN E UEFA-s PËR PRANIMIN E...

FJALIMI I ALASDAIR BELL QË BINDI KONGRESIN E UEFA-s PËR PRANIMIN E KOSOVËS

Janë bërë katër vite që prej pranimit të Kosovës në shtëpin më të madhe të futbollit në Evropë, UEFA.

Me 3 maj 2016 ishte data historike e futbollit kosovar, shkruan Gazeta OLLE.

Në Kongresin e UEFA-s më 3 maj 2016, Kosova u bë anëtari i 55-të i shtëpisë evropiane të futbollit, me 28 vota pro, 24 kundër dhe 2 të pavlefshme.

Në 4 vjetorin e pranimit të Kosovës në UEFA nuk mund të mos kujtojmë fjalimin e Alasdair Bell, njeriut që i dha një ndihmë të madhe dhe të drejtë FFK-së në atë ditë kritike, kur Serbia dhe Zvicra ishin kundër të drejtës së Kosovës për të luajtur futboll.

“Kombet e Bashkuara nuk kanë kompetencë për t’i njohur shtetet, por shtetet i njohin shtetet. Nëse nuk je anëtar i OKB nuk do të thotë se nuk je shtet. Katër kriteret e të qenit shtet janë përcaktimi i territorit, popullata, qeveria dhe aftësia për të arritur marrëveshje me të tjerët”.

“Prandaj anëtarët e Kongresit do të vendosin vet nëse Kosova e meriton të pranohet në UEFA apo jo”, kishte thënë Bell në kongresin e UEFA-s, katër vite më parë.

Ky fjalim kishte bërë që shumë vende të ndryshojnë mendje dhe të votojnë ‘PRO’ pranimit të Kosovës.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Eriksen hesht Conten dhe i jep kualifikimin, Ibra lë në baltë Milanin!

Dramë, dramë, dramë! Interi u kualifikua në kupën e Italisë pas fitores 2-1 kunder Milanit. Goli i fitores u shënua në minutën e 90’+7′...

Debat “rrugaçësh” Ibra-Lukaku

Përplasja ndërmjet Lukakut dhe Zlatan Ibrahimovic ishte një prej më të fortave të mbrëmjes. Rezultati i ndeshjes doli në plan të dytë...

Ulpiana prezanton fanellat e reja, që janë me shumë stil

KF Ulpiana ka bërë një ndryshim të rëndësishëm para fillimit të stinorit pranveror. Lipjanasit kanë ndryshuar zyrtarisht fanellën e...

Tuchel jep mesazhin e parë si trajner i Chelseat

Pasi është zyrtarizuar sonte, menjëherë fjalët e para të Thomas Tuchel si trajner i Chelsea nuk kanë vonuar. Trajneri gjerman foli për faqen zyrtare të...

Recent Comments