No menu items!
Ballina FUTBOLLI VENDOR SHULKU: UEFA NUK NA KA NDARË MJETE PËR KLUBET

SHULKU: UEFA NUK NA KA NDARË MJETE PËR KLUBET

Sekretari i Federatës së Futbollit Shqiptarë, Ilir Shulku, në një prononcim për “Presheva Jonë” ka thënë se mjetet e dërguara nga UEFA për federatën tonë, por edhe të gjitha federatat e Evropës janë të destinuara për projekte dhe emergjenca, të cilat vlerësohen nga federatat, jo, sigurisht jo për klubet, ka thënë Shulku.

“UEFA në kuadër të praktikave të veta, ka një fond të paraparë, në të cilin mund të marrin pjesë federatat me anë të projekteve, e pastaj nëse ato projekte fitohen, ato implementohen nga ana e federatave përkatëse.
Kësaj rradhe, për shkak të virusit Covid19, UEFA ka vendosur që ato mjete që do të duhej të ndaheshin me projekte, tash të ndahen proporcionalisht dhe për të gjitha federatat, si dhe të jetë nën patronatin e federatave përkatëse që të shpenzohen, në varësi të nevojave.
UEFA mjetet prej 4.3 milion euro nuk i ka dhënë për t’ua shpërndarë klubeve. Ne si FSHF, më herët iu kemi ndarë futbollistëve paga, për shkak të vështirësive që ka sjellë virusi Covid19, por edhe sikur të mos kishim ndarë, do të ishte nën patronatin e federatës se ku t’i destinonin ato mjete. Jo, në FSHF nuk është kërkuar nga klubet e SuperLigës por nga asnjë klub që ato mjete të u ndahen, por, sic e paska thënë edhe sekretari i Federatës së Futbollit të Malit të Zi, ajo qështje as nuk diskutohet, sepse UEFA ato mjete nuk i ka ndarë për klube, por për projekte që kanë të bëjnë me zhvillimin e futbollit”, është shprehur sekretari Shulku.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Peja pëson humbje nga Ponte Prizreni

Ponte Prizreni ka shënuar fitore ndaj Pejës me rezultat 89:81 (21:24, 25:18, 23:16, 20:23), në kuadër të javës së 17-të në Superligën...

Presidenti i FFK-së: Shpresoj që së shpejti të kthehen tifozët, janë hijeshia e kampionatit

Presidenti i FFK-së, Agim Ademi ka uruar FC Prishtina për suksesin e arrirur sot në ndeshjen e Superkupës, por njëherësh ka përgëzuar edhe futbollistët...

Sigal Prishtina mposht Rahovecin

Sigal Prishtina ka shënuar fitore ndaj Rahovecit në udhëtim 75:93 (16:19, 27:23, 15:22, 17:29), në kuadër të javës së 17-të në Superligën...

A do të luhet gjithmonë Superkupa në Turqi? – përgjigjet Agim Ademi

Prishtina fitoi Superkupën e Kosovës pasi triumfoi ndaj Dritës. Rezultati përfundimtar i takimit ishte 3-1 në favor të kryeqytetasëve me takimin që ishte shumë...

Recent Comments