No menu items!
Ballina FUTBOLLI VENDOR VIDEO E RRALLË: HAPJA E TURNEUT TRADICIONAL “ISMET KRASNIQI”

VIDEO E RRALLË: HAPJA E TURNEUT TRADICIONAL “ISMET KRASNIQI”

Futbolli kosovar në vitet 1991 deri 1999 u zhvillua në kushte jashtëzakonisht të vështira, si pasojë e okupimit të vendit nga Serbia, e ku si rrjedhojë aktiviteti u zhvillua në fusha të improvizuara të futbollit. Gjendja e vështirë ekonomike e popullatës, por edhe maltretimet e shumta që i bënte policia serbe ndaj cilido që merrej me futbollin e pavarur të Kosovës nuk e zmbrapsen dëshirën dhe misionin e atyre që kishin marrë përsipër drejtimin e futbollit në atë periudhë, shkruan Futbolli.info. Në videon e mëposhtme e cila është publikuar në rrjetet sociale shihet momenti i hapjes së turneut tradicional kushtuar dëshmorit Ismet Krasniqi, i cili ishte vrarë nga okupatori serb. Pjesëmarrës të këtij turneut ishin Flamurtari, 2 Korriku, Traktori dhe Kosova (P). Në këtë video nga një fjalë rasti e mbajnë Agim Ademi, organizator i turneut, kryetari i atëhershëm i FFK-së, Rexhep Abdullahu dhe Ramë Buja, përgjegjës për sport në Parlamentin e Kosovës dhe anëtar i Lidhjes Demokratike të Kosovës në atë periudhë. Po ashtu, si gjithmonë në atë kohë afër sportistëve ishin edhe gazetarët Gani Kosumi e Bahtir Cakolli.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Zvicra po bën presion të madh për Andi Zeqirin, zbulohet kur mund t’i bashkohet përfundimisht Kosovës

Sulmuesi kosovar i Brightonit, Andi Zeqiri po vazhdon të jetë prej çështjeve më të përfolura nga mediet kosovare dhe ato zvicrane.Ai vazhdimisht ka qenë...

MARCA shkruan për Prishtinën; Para se të vinin në Spanjë vizituan heronjtë e tyre

Sot skuadra e Prishtinës në futsall do të luaj një super ndeshje ndaj FC Barcelonës. Klubi kosovar ka udhëtuar në Barcelonë për ndeshjen e rëndësishme...

Veton Tusha prezantohet te skuadra turke Denizlispor

Futbollisti i ri kaçanikas, Veton Tusha, është prezantuar sot te skuadra turke, Denizlispor. 18-vjeçari ka nënshkruar kontratë për 3 vjet e gjysmë me klubin...

Zidane: Nuk mund të fitosh gjithmonë

Zinedine Zidane tha se mospërballja në finale të Superkupës së Spanjës me Barcelona nuk ishte një dështim për të tijtë, pasi ata u mundën...

Recent Comments