No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR THUMBOHET GJYQTARI QË FOLI KEQ PËR MARADONËN

THUMBOHET GJYQTARI QË FOLI KEQ PËR MARADONËN

Nuk vonoi përgjigjja e Diego Armando Maradonës ndaj gjyqtarit të finales së Botërorit të vitit 1990, Gjermani-Argjentinë 1-0, Edgardo Codesa.

Ky i fundit deklaroi se “e admiroj Maradonën si futbollist, për karakterin dhe lidershipin e tij në fushë, por si person e përbuz. Është një ndër personat më të këqinj që kam njohur në jetën time.”

Në fakt, në emër të Maradonës foli menaxheri i tij Stefano Ceci, i cili në Radio Kiss Kiss u shpreh:

“Diego ka qeshur kur ka lexuar deklaratat e Codesal mbi finalen e vitit 1990 mes Argjentinës dhe Gjermanisë. Ka menduar se, duke qenë që është harruar, Codesal do të ketë kërkuar disa minuta lavdi duke folur për të.”

Por përfaqësuesi i Maradonës ka më shumë për të thënë:

“Codesal u pezullua përjetë nga Federata Meksikane e Futbollit me akuzën e fiksimit të ndeshjeve. U caktua për të drejtuar Argjentinë-Gjermani, finalen e 1990, vetëm sepse ishte dhëndri i Arriagas, anëtarit të Komitetit të Arbitrave të FIFA-s. Kujtojmë që disa vite më vonë, Codesal e theksoi me forcë që kishte gabuar në penalltinë e akorduar pas ndërhyrjes së Sensinit ndaj Voeller. Kushedi pse ka ndryshuar mendje, ai që u bë pjesë e Komitetit të Arbitrave të FIFA-s në vitin 2002. E ku? Në Kore…”

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Leeds befason City-n, por humb lojtarin pas ndërhyrjes “horror” (Video)

Pjesa e parë e Manchester City-Leeds, ndeshje e vlefshme për javën e 31-të të Premier League, është mbyllur me një gol dhe një karton...

Koincidenca e frikshme, Laporta rigjen “El Classico” pas plot 11 vitesh

Nuk është për t’u habitur që Joan Laporta dëshiron ta fitojë përsëri “El Clasico”, ta nisë aty ku e la. Nuk do të jetë...

Real Madridi përgatit planin e detajuar, gati “sulmi” për Mbappe

Real Madridi do të bëjë gjithçka në merkaton e kësaj vere për të siguruar shërbimet e Kylian Mbappé. Ylli francez preferohet më shumë se...

I dërrmuar nga humbja e nënës, Torreira i lutet Arsenalit: Lejomë të kthehem pranë familjes

Pak më shumë se një javë më parë, Torreira tha mjaft, të paktën përkohësisht me Europën. Ish-mesfushori i Sampdoria nuk ka ndërmend të vazhdojë...

Recent Comments