No menu items!
Ballina FUTBOLLI VENDOR A E KENI DITUR SE JEAN TIGANA E KA VIZITUAR KOSOVËN?

A E KENI DITUR SE JEAN TIGANA E KA VIZITUAR KOSOVËN?

Legjenda e futbollit francez, Jean Tigana, i cili njihej si këmbëshpejti, pas luftës e ka vizituar Kosovën, për t’i dhënë mbështetje komunitetit sportiv për t’u rimëkëmbur. Në fotot e siguruara nga “Futbolli.info” shihet interesimi i madh i tifozëve për ta parë nga afër legjendën franceze, derisa ai ishte pritur nga drejtuesit e sportit të asaj periudhe. Tigana luajti në klubet franceze Toulon, Lyon, Bordeaux dhe Marseille, derisa për Kombëtaren e “Gjelave” në periudhën 1980 – 1988 pati 52 paraqitje, ku fitoi edhe titullin e kampionit të Evropës në vitin 1984, në të cilin vit edhe ishte shpallur lojtar i vitit në Francë.

(nga e majta): prof. Sadik Krasniqi (drejtori i sportit) në atë kohë, Jean Tigana, Ismail Kasumi, gjenerali i KFOR-it francez në Kosovë dhe Agim Ademi, aktualisht president i FFK-së
Në foto shihen Agim Ademi dhe Ismail Kasumi me legjendën e futbollit francez, Tigana
Jean Tigana në vitet e 80-ta me fanellën e Francës

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Eriksen hesht Conten dhe i jep kualifikimin, Ibra lë në baltë Milanin!

Dramë, dramë, dramë! Interi u kualifikua në kupën e Italisë pas fitores 2-1 kunder Milanit. Goli i fitores u shënua në minutën e 90’+7′...

Debat “rrugaçësh” Ibra-Lukaku

Përplasja ndërmjet Lukakut dhe Zlatan Ibrahimovic ishte një prej më të fortave të mbrëmjes. Rezultati i ndeshjes doli në plan të dytë...

Ulpiana prezanton fanellat e reja, që janë me shumë stil

KF Ulpiana ka bërë një ndryshim të rëndësishëm para fillimit të stinorit pranveror. Lipjanasit kanë ndryshuar zyrtarisht fanellën e...

Tuchel jep mesazhin e parë si trajner i Chelseat

Pasi është zyrtarizuar sonte, menjëherë fjalët e para të Thomas Tuchel si trajner i Chelsea nuk kanë vonuar. Trajneri gjerman foli për faqen zyrtare të...

Recent Comments