No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR FIFA I JEP "INFUZION" ANËTAREVE TË SAJ, FFK DO TË PËRFITOJË 500...

FIFA I JEP “INFUZION” ANËTAREVE TË SAJ, FFK DO TË PËRFITOJË 500 MIJË DOLLARË

Federata Ndërkombëtare e Futbollit (FIFA) do të ndajë fonde operacionale për vitet 2019 e 2020 në vlerë prej 150 milionë dollarë (138 milionë euro) për federatat anëtare, si hap të parë të një plani për të ndihmuar në kalimin e krizës së rëndë të krijuar nga pandemia e koronavirusit.

Këtë e ka bërë të ditur FIFA të premten.

Të gjitha 211 federatat anëtare të FIFA-s do të marrin nga 500 mijë dollarë (462 mijë euro) në ditët e ardhshme si dhe “çdo të drejtë të mbetur për vitet 2019 dhe 2020”. Kjo nënkupton se Federata e Futbollit të Kosovës do të pasurohet për të paktën 462 mijë euro në ditët në vazhdim.

“Pandemia ka sjellë sfida të jashtëzakonshme për të gjithë komunitetin e futbollit. Ne si organ drejtues botëror e kemi për detyrë që të jemi prezent dhe të përkrahim ata që po përballen me kërkesa të menjëhershme”, ka thënë presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino.

“Kjo fillon duke ofruar asistencë të menjëhershme financiare për federatat tona anëtare, disa prej të cilave kanë telashe të mëdha”.

Infantino ka bërë të ditur se ky është vetëm hapi i parë në planin e gjerë lehtësues financiar që FIFA po e zhvillon për t’iu përgjigjur gjendjes së krijuar në komunitetin e futbollit.

FIFA ka bërë të ditur se menjëherë do të lëshojë këstin e dytë të “kostove operative” për 2020”, që është dashur të lëshohet në korrik. Në kushte normale shoqatat anëtare do të përfitonin prej tij vetëm pasi të plotësonin kritere specifike.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Reali kthehet te fitorja, një super Benzema nderon Zidane

Real Madridi u rikthye te fitorja në transfertë kundër Alavesit për 4-1. Ekipi madrilen u rikthye te fitorja pas shumë problemeve dhe eliminimit nga...

Shpërthen Koeman: Nëse nuk ju pëlqen, ndërroni trajner

Barcelona, pasi ka humbur Superkupën e Spanjës dhe ka rrezikuar shumë në Kupën e Spanjës, kthehet të përqendrohet në kampionat. Nuk është kurrë një moment...

Ibrahimovic: Sot na kanë munguar shumë gjëra

Zlatan Ibrahimovic, sulmuesi i Milan-it, ka dhënë një intervistë për Sky pas humbje me Atalanta-n. “Sot kanë munguar shumë gjëra. Tani është e rëndësishme të...

Pioli shpjegon çfarë ndodhi kundër Atalantas dhe përgatitet për një natë pa gjumë

“Besoj se është e vetmja skuadër që nuk kemi arritur ta mundim. Atalanta e ka merituar fitoren. Ne e nisëm shumë mirë, është për...

Recent Comments