No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR FIFA JEP LEJEN PËR RINOVIM ME LOJTARËT QË U SKADON KONTRATA MË...

FIFA JEP LEJEN PËR RINOVIM ME LOJTARËT QË U SKADON KONTRATA MË 30 QERSHOR

Federatat dhe Ligat Europiane të futbollit kanë nisur përgatitjet për të çuar deri në fund sezonin futbollistik 2019-2020, pjesa e mbetur e të cilit pritet të zhvillohet gjatë muajve të verës, ndërsa një problem i ngritur nga klubet ka qenë edhe ai në lidhje me lojtarët të cilëve u skadon kontrata më 30 qershor.

Megjithatë FIFA ka ofruar zgjidhje për rastin në fjalë, pasi ka dhënë miratimin që klubet dhe lojtarët të mund të nënshkruajnë kontrata për të vijuar edhe përtej kësaj date bashkë, duke lënë tashmë “topin” në duar të këtyre të fundit.

“Ne kemi dhënë miratimin tonë për zgjatjen e kontratave të paktën deri sa të përfundojnë ndeshjet e vlefshme për sezonin 2019-2020, pra me një apo dy muaj. Tani mbetet në duar të klubeve dhe lojtarëve që të arrijnë akordin për këtë çështje”, deklaroi zv. Presidenti i FIFA-s, Vincent Montagliani.

Në pamje të parë ky propozim duket sikur zgjidh problemin, por tani klubeve do t’u duhet të negociojnë me të gjithë futbollistët rast pas rasti, për të arritur një akord për zgjatjen e kontratës për disa muaj më tepër, gjë që pritet të mos jetë fort e lehtë.

Pikërisht për të shmangur negociata të tilla, klubet kërkuan një vendim detyrues, që do të zgjaste automatikisht kontratat e këtyre lojtarëve deri në përfundim të sezonit, me të njëjtat kushte si ato deri më 30 qershor.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Leeds befason City-n, por humb lojtarin pas ndërhyrjes “horror” (Video)

Pjesa e parë e Manchester City-Leeds, ndeshje e vlefshme për javën e 31-të të Premier League, është mbyllur me një gol dhe një karton...

Koincidenca e frikshme, Laporta rigjen “El Classico” pas plot 11 vitesh

Nuk është për t’u habitur që Joan Laporta dëshiron ta fitojë përsëri “El Clasico”, ta nisë aty ku e la. Nuk do të jetë...

Real Madridi përgatit planin e detajuar, gati “sulmi” për Mbappe

Real Madridi do të bëjë gjithçka në merkaton e kësaj vere për të siguruar shërbimet e Kylian Mbappé. Ylli francez preferohet më shumë se...

I dërrmuar nga humbja e nënës, Torreira i lutet Arsenalit: Lejomë të kthehem pranë familjes

Pak më shumë se një javë më parë, Torreira tha mjaft, të paktën përkohësisht me Europën. Ish-mesfushori i Sampdoria nuk ka ndërmend të vazhdojë...

Recent Comments