No menu items!
Ballina SUPERLIGA BYLBYL SOKOLI FLET PËR FUTBOLLIN PAS PANDEMISË

BYLBYL SOKOLI FLET PËR FUTBOLLIN PAS PANDEMISË

Anulimi apo rifillimi i kampionatit janë temat më të përfolura ditëve të fundit në opinionin sportiv kosovar, shkruan inFokus.

Nëse vazhdohen ligat evropiane atëherë me gjasë ndeshjet do të zhvillohen pa shikues shkak i Covid-19.

Trajneri i njohur kosovar, Bylbyl Sokoli ka folur rreth rifillimit të kampionatit, mënyra se si mund të vazhdojnë ligat evropiane si dhe për prezencën e tifozëve në stadiume pas vazhdimit të kampionateve.

Sokoli thotë se ka propozime të ndryshme, disa mendojnë që kampionati të vazhdoj, disa thonë të ndërpritet.

“Aktualisht ka shumë propozime se si duhet të vazhdojnë kampionatet dhe ligat evropiane. Disa mendojnë se duhet të ndërpritet, të tjerët të përfundojnë me ndonjë garë shumë të shpejtë”, tha fillimisht Sokoli i njohur si ‘Proffa’.

Ish-trajneri i shumë skuadrave në Kosovë thotë se kampionati do të përfundoj me se largu deri në fund të gushtit, shton se ndeshjet do të zhvillohen çdo tri ditë.

“Garat në kampionatet kombëtare do të zhvillohen pa prezencën e publikut dhe do të përfundojnë maksimumi deri në fund të gushtit. Po ashtu edhe ligat evropiane do të zhvillohen pa prezencën e publikut dhe do të luhen me ndonjë sistem të përshpejtuar ( çdo 3 ditë), kurse kampionati i ri mund të vazhdoj me publik (të reduktuar), me masa te ndryshme të sigurisë”, deklaroi ai.

Për fund Sokoli tha se shkak i kësaj pandemie shumë klube mund të bankrotojnë, si dhe deklaroi se në Kosovë ndeshjet mund të zhvillohen pa prezencën e tifozëve deri në fund të vitit.

“Në vitin e ardhshëm presim vaksinën kundër Covid-19 dhe dalëngadalë kthimin në normalitet. Mund të ndodhë që gjatë kësaj periudhe shumë klube të bankrotojnë. Ne Kosovë presim të normalizohet situata tek në vitin e ardhshëm, kurse garat do të zhvillohen pa prezencën e publikut deri në fund të vitit”, përfundoj Bylbyl Sokoli.

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Zvicra po bën presion të madh për Andi Zeqirin, zbulohet kur mund t’i bashkohet përfundimisht Kosovës

Sulmuesi kosovar i Brightonit, Andi Zeqiri po vazhdon të jetë prej çështjeve më të përfolura nga mediet kosovare dhe ato zvicrane.Ai vazhdimisht ka qenë...

MARCA shkruan për Prishtinën; Para se të vinin në Spanjë vizituan heronjtë e tyre

Sot skuadra e Prishtinës në futsall do të luaj një super ndeshje ndaj FC Barcelonës. Klubi kosovar ka udhëtuar në Barcelonë për ndeshjen e rëndësishme...

Veton Tusha prezantohet te skuadra turke Denizlispor

Futbollisti i ri kaçanikas, Veton Tusha, është prezantuar sot te skuadra turke, Denizlispor. 18-vjeçari ka nënshkruar kontratë për 3 vjet e gjysmë me klubin...

Zidane: Nuk mund të fitosh gjithmonë

Zinedine Zidane tha se mospërballja në finale të Superkupës së Spanjës me Barcelona nuk ishte një dështim për të tijtë, pasi ata u mundën...

Recent Comments