No menu items!
Ballina Opinione SPORTI DHE COVID-19

SPORTI DHE COVID-19

Shkruan: Ibër ALAJ

Humbjet që duhet menaxhuar në sport, 31 ditë sot (edhe sa dite do të jenë….nuk e dimë) nga ndalimi i aktiviteteve sportive në vendin tonë, dukë shikuar situatën që jemi aktualisht, duhet të ketë studim të hollësishëm, si duhet të ndërmerren masa në menaxhimin e krizave në sport.

Pra, është e domosdoshme duke vlerësuar brenda kornizës së përgjithshme bazuar në rishikimin e literaturës.
Një fatkeqësi natyrore ose kolaps ekonomik, i ndodhur kudo në botë, prek të gjitha fushat sociale dhe kulturore në kontekstin e informacionit dhe ndërveprimit.

Është e rëndësishme për të kapërcyer procesin me humbjen minimale, duke bërë konkluzione nga procesi dhe planifikimin për të ardhmen në menaxhimin e krizës.

Sot, sporti është në pozitë të masës së zhvillimit dhe statusit.

Kriza në menaxhimin e sporteve çon në humbjen e prestigjit dhe vlerës në organizatat sportive para çdo gjëje tjetër.
Mendohet se është një domosdoshmëri për të bërë vlerësimin strategjik dhe përgatitjen paraprake në menaxhimin e krizave në sport duke marrë parasysh ngjarjet në të kaluarën.

Pra si duhet kaluar ketë situatë; kërkesat e organizatave sportive duhet të jenë reale me qëllim të tejkalimit të situatës se pandemisë, të gjitha palët apo hisedarët duhet të përgjigjen për përgjegjësinë që kanë duke ofruar argumente të sakta në funksionimin e organizatave sportive që janë me statut të OJQ, Aksionar apo Privat me plan të biznesit të qëndrueshëm duke menaxhuar planin e riskut në fazën e pandemisë apo jemi të gjithë pa planifikim të riskut.

(Autori është drejtor i Departamentit të Sportit n MKRS)

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Batatina: Kastriot Rexha e bëri diferencën

Trajneri i Llapit, Tahir Batatina, ka vlerësuar paraqitjen e skuadrës në pjesën e parë të ndeshjes ndaj Dritës. Llapi...

Nuhiu: Në pjesën e dytë shfrytëzuam lodhjen e Llapit

Trajneri i Dritës, Ardian Nuihu është shprehur i kënaqur me fitoren e skuadrës së tij ndaj Llapit. Trajneri nga...

Kosova fiton edhe miqësoren e dytë ndaj Maqedonisë së Veriut

Edhe në ndeshjen e dytë miqësore vashat e Kombëtares së Kosovës kanë arritur fitore në duel me Kombëtaren e Maqedonisë së Veriut,...

Drita fiton bindshëm ndaj Llapit

Kampionia në fuqi Drita ka shënuar fitore me rezultat bindës të dielën në stadiumin “Zahir Pajazit” në Podujevë, ndaj Llapit 4:2.

Recent Comments