No menu items!
Ballina FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR SHAQIRI: U RRITA DUKE SFIDUAR MË TË MËDHENJTË

SHAQIRI: U RRITA DUKE SFIDUAR MË TË MËDHENJTË

Xherdan Shaqiri është futbollisti shqiptar më i suksesshëm në botë. Ai ka fituar 2 herë Champions League, 2 herë Botërorin e Klubeve, 3 herë kampionatin në Gjermani me Bayern, dy Kupa Gjermani (DFB Pokal), 1 Superkupë Gjermani, 2 Superkupa Europe, 3 herë kampionatin në Zvicër me Baselin, 2 herë Kupën e Zvicrës dhe 2 herë është shpallur futbollisti zviceran i vitit.

Sulmuesi i “The Reds” ka dhënë një rrëfim interesant për sajtin zyrtar të klubit, duke e nisur me fëmijërinë dhe hapat e para në futboll. 28-vjeçari nga Gjilani tregon ndryshimin e madh që ka ndodhur në 15-20 vitet e fundit, flet me emocione për Ronaldon fenomenin, idhullin e tij të madh, dhe e mbyll me emocionet që përjeton nga tifozët e shumtë kudo që shkon.

FËMIJËRIA – “Jam rritur duke luajtur në parqe dhe fusha të vështira, luaja gjatë gjithë kohës në rrugë. Aty mund të ndodhte çdo gjë, qëllonte të shihje njerëz duke u zënë mes tyre. Ishte e vështirë të luaje në kushte të tilla, teksa unë isha më i vogli aty. Jam sfiduar gjithmonë me lojtarë më të mëdhenj dhe kjo më ka ndihmuar për t’u rritur e përmirësuar. Kam mësuar shumë, si të jesh gati për duele, si të fitosh, si të arrish suksese. Kjo më ka ndihmuar të bëhem më i shkathët, pasi futbolli i rrugës luhet me instinkte”.

STILI – “Unë jam një futbollisti i tillë, më pëlqen të shpik një pasim fantastik nga asgjëja dhe të shënoj gola të bukur. Kjo është një cilësi që e ke mësuar në rrugë. Koha ka ndryshuar, fëmijët e sotëm kanë PlayStatios, iPhones dhe mund t’i luajnë këto lojëra me telefon nga shtëpia. 15-20 vite më parë ishte ndryshe. Jam i lumtur që e kam shijuar atë kohë, kam mësuar shumë. E di se si është të mos kesh një jetë kaq të bukur sa tani”.

IDHULLI – “Ronaldo fenomeni. E pëlqeja shumë stilin e tij, luante një futboll të mrekullueshëm. Ai ka qenë idhulli im i madh. I qetha flokët si Ronaldo në vitin 2002, u shokuan të gjithë në shkollën time. E kam dashur shumë Ronaldon dhe vazhdoj ta dua. Qava shumë kur humbi finalen e Kupës së Botës në vitin 1998, ai ishte heroi im”.

EMOCIONET – “E ndjej respektin që kanë njerëzit për mua në gjithë botën. Ata e dinë çfarë kam arritur, e dinë që kam luajtur me skuadre të mëdha dhe kam fituar tituj, më njohin kudo që shkoj. Më pëlqen shumë, ndonjëherë njerëzit e ekzagjerojnë me respektin e tyre, por mbetet një gjë fantastike”.

TIFOZËT – “Liverpool ka tifozë në çdo vend. Në Zvicër ka shumë, por edhe në Shqipëri e Kosovë, njerëzit janë të çmendur pas kësaj skuadre. Shumë janë tifozë prej vitesh me Liverpool, të tjerë u bënë pas transferimit tim këtu. Në Zvicër gjen edhe tifozë të Stokes, u bënë prej meje sigurisht”

Lini një përgjigje

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

- Advertisment -

Të fundit

Leeds befason City-n, por humb lojtarin pas ndërhyrjes “horror” (Video)

Pjesa e parë e Manchester City-Leeds, ndeshje e vlefshme për javën e 31-të të Premier League, është mbyllur me një gol dhe një karton...

Koincidenca e frikshme, Laporta rigjen “El Classico” pas plot 11 vitesh

Nuk është për t’u habitur që Joan Laporta dëshiron ta fitojë përsëri “El Clasico”, ta nisë aty ku e la. Nuk do të jetë...

Real Madridi përgatit planin e detajuar, gati “sulmi” për Mbappe

Real Madridi do të bëjë gjithçka në merkaton e kësaj vere për të siguruar shërbimet e Kylian Mbappé. Ylli francez preferohet më shumë se...

I dërrmuar nga humbja e nënës, Torreira i lutet Arsenalit: Lejomë të kthehem pranë familjes

Pak më shumë se një javë më parë, Torreira tha mjaft, të paktën përkohësisht me Europën. Ish-mesfushori i Sampdoria nuk ka ndërmend të vazhdojë...

Recent Comments